To było połączenie twórczych warsztatów, muzyki i interaktywnych pokazów. Stare Bronowice, czyli lubelski Bronx w ramach Festiwalu Wszystkich Mieszkańców otworzyły swoje podwórka.
– Lubię ten nasz festiwal, dużo sie dzieje. Dzieciaki mają warsztaty, spędzamy wspólnie czas. Rysujemy komiksy, sadzimy kwiatki. Integracja jest ważna – mówi Karolina, jedna z uczestniczek imprezy.
Festiwal od lat udowadnia, jak ważne są lokalne inicjatywy i wspólne spędzanie czasu. Przy ulicy Skibińskiej 21 powstał nowy mural społeczny, który dzieci mieszkające na Starych Bronowicach stworzyły pod okiem artystki Oli Artyszuk. To małe dzieło sztuki ożywiło przestrzeń, ale także stało się symbolem jedności lokalnej społeczności.
Paulina Garbiec, specjalistka w tworzeniu mozajek poprowadziła warsztaty, podczas których uczestnicy z potłuczonych kafli ułożyli barwną kompozycję.
– Podoba mi się, że ta impreza nie odbyła się tylko raz, ale odbywa się co roku. Miło popatrzeć jak nasze dzieci uczestniczą w warsztatach. Z chęcią chodzą do Punktu Kultury – ocenia pani Grażyna.
Ten kto był w sobotę w Bronxie, wie, że przy Zgodnej 3 dzieją się „cuda”. W tym roku pojawił się na niej kulinarny akcent. W trakcie warsztatów „Robimy zupę” z pomidorową w roli głównej nad ulicą unosił się zapach dojrzałych pomidorów, świeżo siekanej bazylii i chrupiących grzanek.
Tradycyjnie już Skibińska 20 stała się miejscem spotkania pasjonatów ogrodnictwa. Norbert, miłośnik roślin, podzielił się z dziećmi swoją wiedzą na temat pielęgnacji. Tam również powstały wspaniałe dekoracje na doniczkach, które uczestnicy warsztatów zabrali do domów. Na Skibińskiej 23, powstało Drzewo Życzeń. Każdy mógł na nim powiesić swoje marzenie, a także pomyśleć nad jego realizacją.
Przy Zgodnej 3 odbyła się premiera najnowszego numeru komiksu przygotowanego przez lokalnych twórców. Dodatkowo Dominik Szcześniak prowadził warsztaty rysunkowe, podczas których powstały nowe i wyjątkowe komiksy.
Wieczór zakończył się interaktywnym spektaklem „Impro Show”, podwórkowym koncertem Zbyszka Kowalczyka oraz widowiskowym fireshow w wykonaniu artystów Fundacji Ośmiornice Kreatywności.
Organizatorem wydarzenia był Punkt Kultury- Przestrzeń Młodych, przy wsparciu Miasta Lublin.